OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Třetí ze série relapsáckých (v dobrém slova smyslu) vykopávek je plně zasvěcena nástupu silné vlny amerického death metalového hnutí z počátku devadesátých let minulého století. Relapse Singles Series Vol. 3 tvoří převážně rané nahrávky kvarteta kapel, které se zřetelným písmem zapsaly do formování této scény. Své výtvory tedy postupně prezentují ROTTREVORE, REPULSION, MONSTROSITY a INCANTATION. Fanouškům a pamětníkům death metalu asi nemá cenu vysvětlovat, že se jedná o výběr vskutku reprezentativní a pro sběratele a archiváře povinný!
Nástup je jaksepatří patřičně brutální a obhroublý. Patří pittsburským „tučňákům“ ROTTREVORE a jejich vinylové nahrávce „Copulation of The Virtuos And Vicious“ nesoucí katalogové číslo labelu Relapse RR009. Kvarteto smrtících songů bylo pořízeno v září 1991 a jeho 3000 kopií bylo krátce na to okamžitě rozprodaných. Tento počin je jasným svědectvím doby, ve které vznikal a ve které se začínala formovat ta nejbrutálnější odnož death metalové muziky. ROTTREVORE se prezentují skladbami nesoucími se převážně ve středních tempech s maximálně prasáckým a anihilačním zvukem zkreslených podladěných kytar a pochopitelně s naprosto nelidským growlingem. Disharmonická sóla už jen podkreslují dokonalou atmosféru rozkladu a hniloby. Tato, ač dnes již zcela archaická, kolekce má své nepopsatelné kouzlo i dnes. Nabízí se přirovnání s ranými nahrávkami MORTICIAN, ale ROTTREVORE já osobně hodnotím výš.
Michiganští grindeři REPULSION právem náleží mezi legendární spolky. Vždyť „prkna, co znamenají svět“ začali okupovat již v roce 1985 a jejich podíl na vzniku stylu zvaném grindcore není o nic menší, než podíl například takových NAPALM DEATH. Debutní deska „Horrified“(1989), natočená v Evropě pod dohledem členů spřízněných CARCASS, je i po letech stále žádaným artiklem. Zde se prezentují dvojicí rychlých a nekompromisních vypalovaček, nezapírajících svůj thrashový původ. Tyto vyšly na vinylovém singlu s názvem „Excruciation“, který je bohužel dodnes i poslední oficiální nahrávkou této kapely. Avšak i krátká existence REPULSION a spolu s ní nevelká hudební úroda bohatě stačí na čestné místo v death/grindové síni slávy.
Evoluci technického death metalu reprezentují další legendy - dodnes čile aktivní MONSTROSITY. Dvouskladbový singl, který vyšel na podzim roku 1991, nabízí skutečně zdrcující death metalovou palbu s jasně patrnými vlivy technického přístupu, který se v dalších letech stal poznávacím znakem této skupiny. Zvuk je vskutku neučesaný a v dnešní době by se za něj styděla i nejedna tuzemská garážová kapela. Na druhou stranu si snad tyto archivní nahrávky bez podobně prasáckého nazvučení ani nelze představit. Prostě to k tomu neodmyslitelně patří a jen to podtrhuje dokonalou undergroundovou atmosféru té doby. Skvělá věc, co víc dodávat?
Paradoxně nejlepší produkcí ze všech čtyř zúčastněných disponují INCANTATION. Paradoxně myslím proto, když si uvědomíme, jaký dřevorubecký zvuk (i když s největší pravděpodobností šlo o jasný záměr) měla alba INCANTATION z poloviny devadesátých let – „Ownard of Golgotha“(1992) anebo „Mortal Throne of Nazarene“(1994), tak je s podivem, že tento singl zní tak, jak zní. Tedy vcelku krystalicky a čitelně. INCANTATION už zde naznačují své schopnosti stvořit promyšlenou a technickou hudební brutalitu, s dokonale zhoubnou a nemocnou atmosférou. Samozřejmě, že dětské nemoci a fakt, že se kapela teprve hledá a takříkajíc učí, jsou znát. Všechny uvedené přednosti se INCANTATION dokonale podařilo zúročit na famózní desce „Diabolical Conquest“(1998), která se dá směle zařadit mezi to nejlepší, co na poli amerického brutálního death metalu kdy vzniklo.
Závěr je naprosto jasný. Sběratelé a nostalgici, tohle je pro vás povinnost. Pro mladší generaci metalových posluchačů je to názorná ukázka toho, jak se to kdysi, před těmi patnácti léty, ukázkově drhlo a hnětalo.
CD k recenzi poskytli Day After records
Dokonalé svědectví doby, ve které asi každý fanda death metalu v naší malé zemičce hltal z pirátských kazet nahrávky svých zahraničních oblíbenců. Nostalgie, nostalgie a ještě jednou nostalgie.
1. ROTTREVORE:
2. Unbeknownst
3. Crude Domination
4. Ceased By Failure
5. Intimidation
6. REPULSION:
7. Excruciation
8. Helga (Lost Her Head)
9. MONSTROSITY:
10. Immense Malignancy
11. The Burden on Evil
12. INCANTATION:
13. Deliverance of Horrific Prophecies
14. Profanation
Vydáno: 2004
Vydavatel: Relapse Records / Day After
Stopáž: 36:11
ROTTREVORE – Copulation of The Virtuous And Vicious
Vydáno v září 1991 jako vinyl v celkovém počtu 3000 kopií. Všechny vyprodány.
REPULSION – Excruciation
Vydáno v říjnu 1991 jako vinyl v celkovém počtu 3050 kopií. Všechny vyprodány. Obzvláště vzácné jsou vinyly s černobílým obalem, kterých vyšlo pouhých 50.
MONSTROSITY – Burden of Evil
Vydáno v září 1991 jako vinyl v celkovém počtu 2000 kopií. Všechny vyprodány.
INCANTATION – Deliverance of Horrific Prophecies
Vydáno v listopadu 1991 jako vinyl v celkovém počtu 4000 kopií. Všechny vyprodány.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.